ספרים
מאמרים
הרצאות
ייעוץ

ועידת "גלובל 2013"

בכנס ההשקעות של האתר "ביז-פורטל" שנערך היום – 13/5/2013 - בשיתוף חברת ההפקה "מידע כנסים" הופיעו רבים וחשובים שאמרו את הדברים הבאים:

 

על תקציב המדינה:

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, ביקר בחריפות את מסגרת התקציב ואת שר האוצר שלא גילה חשיבה מחוץ לקופסה – מה שהיה מצופה ממי שהגיע מחוץ למערכת.

 

לעומתו, גלעד אלטושלר מ"אלטשולר-שחם" דווקא תמך בלפיד וסבר שלא ברח מאחריות. פשוט לא הייתה לו ברירה אלא לנהוג כפי שנהג. לדעתו, לפיד נמצא בכיוון הנכון.

יו"ר "מיטב-ד"ש", צבי סטפק אמר שהתקציב שבלוני, אבל ללפיד לא היה מוצא אחר. לדבריו, המבחנים האמיתיים עוד לפני לפיד, כמו הטיפול ברווחים כלואים של חברות, או בשוק הדיור.

 

על בריחה של השקעות לחו"ל:

 

מנכ"לית הבורסה לניירות ערך, אסתר לבנון, קבלה נגד המצב בו הגופים המוסדיים משקיעים את מירב הכסף בבורסות בחו"ל. "הכסף בורח מהארץ", התלוננה.

 

צבי סטפק אמר שהדיון בשאלה זו הוא כמעט פילוסופי. כי "למי מחויב המשקיע המוסדי? לבעל הכסף אותו הוא מנהל, זה שמצפה להשקעה הטובה ביותר, או לטובת המדינה? כי ברור שזה טוב למדינה אם ישקיעו בה יותר."

"לכן", הוסיף ואמר, "המדינה צריכה ליצור עוגן תשואה מינימלי מובטח, כדי שיהיה כדאי להשקיע בה.

עם זאת, יש להמשיך ולהשקיע גם בחו"ל, גם כדי לבזר השקעות וגם משום שההשקעות בארץ פחות נזילות מההשקעות בחו"ל."

 

איש העסקים אליעזר פישמן אמר שהגופים המוסדיים גדולים על השוק הישראלי ולכן ממילא הם חייבים לפעול בחו"ל.

הוא הוסיף ואמר כי הממשלה מחסלת את השווקים בישראל וכדוגמה הביא את שוק התקשורת. פישמן הדגיש כי הוא לא דן בשאלה אם המהפך בשוק התקשורת הוא נכון או לא נכון, אלא רק קבל על כך שהשינוי היה קיצוני ומהיר ("חזק" בלשונו) מדי.

 

על מצב המשק:

 

סרטי וידיאו קצרים וענייניים הציגו מגוון עמדות של מומחים מחו"ל (אהבתי את היוזמה הזו):

רוברט פרקר מ"קרדיט סוויס", אמר כי לישראל כלכלה טובה, אבל משקיעים זרים מהססים להגיע אליה בגלל המצב הגיאופוליטי.

בילאל חפיז מ"דויטשה בנק" אמר שיש לנו כלכלה חזקה עם פוטנציאל בתחום האנרגיה.

את ההתלהבות צינן דייויד לובין מ"סיטי לונדון", שאמר כי בישראל יש האטה ושהיא עומדת לפני אתגרים לא פשוטים הן במיגזר העסקי והן במיגזר הציבורי.

 

על רדיפת הסקטור העסקי:

 

אליעזר פישמן דיבר על קונספירציה. הוא אמר שהממשלה מכוונת את שנאת ההמון לסקטור העיסקי משום שאינה רוצה שהשנאה תופנה אליה. הוא גם אמר כי יש מיתון עמוק בענפי הקמעונאות משום שלאנשים אין כסף ולכן הם אינם קונים.

על התספורות אמר שגם מדינות עשו תספורות וכדוגמה הביא את הבנק של קפריסין. לדבריו, "אם לאדם אין כסף להחזיר אז הוא לא יכול להחזיר, יש עסקים שנכשלים ואין מה לעשות. אבל אם לאדם יש אפשרות להחזיר חובות והוא אינו מחזיר אותם, אז זו בהחלט בעיה."

 

צבי סטפק אמר שאם מישהו מנהל את החברות שבבעלותו בחוסר הצלחה לאורך זמן, למרות אזהרות חוזרות ונשנות בשנה וחצי האחרונות (הוא התכוון לנוחי דנקנר), אז בהחלט יש מקום ליטול ממנו את השליטה. אמירה זו זכתה למחיאות כפים מקרב הקהל.

מצד שני, אמר סטפק, יש בארץ תרבות של "עליהום". לא רק על הסקטור העיסקי, אלא גם על לפיד, וגם על החרדים שבין לילה מבקשים לשנות עיוותים שהיו נהוגים אצלם עשרות שנים.

לקבלת מידע * *

 אני מאשר קבלת דיוור למייל

עבור לתוכן העמוד