ספרים
מאמרים
הרצאות
ייעוץ

כנס: המעסיק בשוק הפנסיוני החדש

כנסי הפנסיה והפרישה שמארגנת חברת "עדיף" הם מן הכנסים הבולטים בענף. בכנס שנערך ביום 21/5/2013, בשיתוף איגוד לשכות המסחר, אמר יו"ר האיגוד אוריאל לין כי יש להזדרז ולהעלות את גיל הפנסיה ל-70 אחרת ייגרם נזק עצום למדינה. לדבריו, אסור להתמהמה, כי לבור הפנסיוני העצום יהיו השלכות כבר על תקציב שנת 2014. צעד כזה לא צריך לפסוח על צה"ל שבו יש להעלות את גיל הפנסיה ב-5 שנים לפחות.

לין טען כי הוראה זו אינה מזיקה לעובדים משום שאנשים רבים מבקשים לעבוד על גיל זה. לזעקתם של ארגוני הנשים כנגד מגמה זו אין שום הצדקה עניינית.

 

היועץ האסטרטגי ד"ר זאב רותם ניתח חלק מכשלי השוק והציע פתרון המקובל בעולם:

הרפורמה בתחום הפנסיה שהעבירה את הפעילות הפנסיונית החדשה לידיהן של חברות פרטיות יצרה ביניהם תחרות שהורידה את דמי הניהול. כדי לכסות על אבדן ההכנסות נטו החברות לבצע השקעות מסוכנות יותר. חלק מהשקעות אלו תועלו לחו"ל.

התוצאה הזיקה בכמה היבטים. אחד, הסיכונים גרמו לכשלים ולירידת ערך הפנסיה של המבוטחים. שתיים, חלק ניכר מהשקעות אלו תועל לחו"ל, פחות כסף הושקע במשק והוקטנו מנועי צמיחה.

רותם גם השווה בין דמי הניהול שגובות החברות הפרטיות, בממוצע 1%, לבין דמי הניהול שגובה "עמיתים", הגוף שמנהל את קרנות הפנסיה הוותיקות – 0.20% (פי חמש!). לדבריו, "עמיתים" מנהלת את כספי חבריה בהצלחה לא פחותה מזו של החברות הפרטיות.

 

הוא הציע להקים רובד פנסיוני שני, במסגרתו המדינה תנהל את כספי הפנסיה עד לגובה השכר הממוצע במשק. לצורך זה אין צורך להקים מערכות חדשות. המערכות הקיימות, כמו המוסד לביטוח לאומי או "עמיתים", מסוגלות לבצע בהצלחה את המשימה. קרן כזו גם תשקיע במשק ותוכל לממן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים ובנייה של דיור להשכרה.

ממילא הוכח, כך אמר, שהלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מסוכנות פחות ממתן הלוואות לטייקונים.

לקבלת מידע * *

 אני מאשר קבלת דיוור למייל

עבור לתוכן העמוד